Suriye’ye karşı Kuzey Irak cephesi açılıyor mu?

Bugünkü Sol gazetesinde çıkan sotkurdistan.net adlı Arapça site kaynaklı habere göre 2 Eylül’de Erbil’de yapılan gizli toplantıda Türkiye, Barzani ve Talabani Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin kontrolündeki bölgede TSK’nın üslenmesi ve bu bölgeye Barzani’ye bağlı peşmergelerin sevki konusunda anlaştı. Habere göre 10 katılımcıdan 3’ünün Partiya Yekîtiya Demokrat (PYD) temsilcisi olduğu toplantıya TC Dışişleri temsilcisi dışında Ürdün ABD Büyükelçisi ve bir Alman büyükelçilik temsilcisi de katıldı.

Suriye'de Kürt bölgesinde Türk askerî üsleri mi kurulacak?

Suriye’de Kürt bölgesinde Türk askerî üsleri mi kurulacak?

Bugüne kadar hem Suriye’ye yabancı müdahaleyi kararlılıkla reddeden, hem Barzani güçlerini kendi bölgesine sokmayan, hem de Türkiye’nin Suriye’ye yolladığı terörist güçlerle Halep’in kuzeyindeki Şeyh Maksut’ta çatışan PYD’nin (Reuters haberinde Tevhid teröristleri PYD’yi tahkir etmek için onlara PKK diyor) ansızın emperyalist güçlerle masaya oturup üs anlaşması yapması, üstüne üstlük bir de kontrolündeki bölgeyi Barzani’ye terketmesi mantık sınırlarını zorluyor. Şayet böyle bir anlaşma olduysa, bu PYD’nin kendini feshi demektir.

Haberde kuşku uyandıran bir başka unsur da haftalar süren kanser tedavisi için 3 ay kaldığı Almanya’dan 20 Eylül’de dönen ve artık son günlerini yaşadığı kabul edilen Talabani’nin, üstelik Barzani’yle aralarında iplerin koptuğu Bağdat’la sıkı müttefikken, Barzani’nin de taraf olduğu bir anlaşmayı onaylaması. Talabani’nin desteklediği Maliki, Kuzey Irak’taki Türk askerî üssünün kapanmasını talep ederken, sözde Talabani Türk ordusunun desteğiyle Suriye’nin kuzeyine Barzani’nin peşmergelerinin girmesini ve orada Türk üslerinin kurulmasını onaylamış olacak. Bunun da mantıkla bağdaşır bir tarafı yok.

Barzani ve Davutoğlu arasında, Suriye’deki Barzani kontrolündeki Kürt liderlerinin de katılımıyla 2 Ağustos’ta (Eylül’de değil) bir toplantı yapılmasına yapıldı ama PYD lideri Salih Müslim kendisinden habersiz yapılan bu görüşmeyi keskin bir şekilde eleştirdi.

Sonuçta, bölgesini savunmak için daha bu hafta yeni bir tugay kurduğunu açıklayan PYD’nin Türk işgaline kapıyı açan bir gizli anlaşmaya imza atması, ancak Suriye’nin mahvı için çabalayan emperyalistler ve onların El Kaideci terörist piyonlarının hastalıklı muhayyilelerinde olabilecek bir fantezidir.

Advertisements
This entry was posted in Suriye. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s