Rusya Suriye’de barış gücü kartını oynuyor

Türkiye’nin Suriye içsavaşında yasa dışı bir taraf olarak yer aldığı artık tüm dünyada açık bir gerçek olarak kabul ediliyor. Tayyip rejimi daha da ileri giderek Suriye’ye açık savaş açmayı da tehdit ediyor. Ancak Tayyip ve suç ortağı Davutoğlu, yarattıkları açık savaş tehlikesinin Rusya’nın müdahalesine kapı açacağını hesaba katmadılar. Sol gazetesinin belki de Rusya dışındaki dünya basınında ilk kez açıkladığı Rusya’nın Suriye’ye barış gücü gönderme girişimi, Suriye’deki emperyalist oyunları kökten bozacak bir hamle olabilir.

Rusya’nın Suriye’ye uluslararası barış gücü gönderme planını Batı basınında ilk kez Sol gazetesi açıkladı.

Rusya’nın planı ne kadar gerçekçi?

Rusya’nın oluşturduğu “mavi kalpaklı” barış gücü, Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetlerinin oluşturduğu Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden oluşuyor. Örgüt, 8 Ekim’den beri Kazakistan’da Suriye’deki koşulları taklit eden, sivilleri kalkan olarak kullanan teröristlere karşı sivilleri koruma tatbikatı yapıyor. Tatbikatın yapıldığı alan, Amerika’nın Kazak ordusuyla birlikte yaptığı ve yeni sona eren “Bozkır Kartalı” tatbikatının yapıldığı alan. KGAÖ gücünün belkemiğini oluşturan Rusya, böylece hem BM barış gücü olarak NATO’ya alternatif ve ondan daha tarafsız bir güç oluşturdu, hem de Amerika’nın Rusya çevresindeki askerî etki alanını daralttı.

Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetlerinin birlikte oluşturdukları barış gücü.

Ancak hernekadar KGAÖ’nün son tatbikatında BM gözlemcileri de hazır bulunduysa, Suriye’ye herhangi bir barış gücünün gönderilmesi için BM Güvenlik Konseyi kararı gerekiyor. Bu kurumsa şu anda Suriye hakkında herhangi bir etkin karar alamayacak kadar kutuplaşmış durumda. Rusya’nın bu gücü Suriye’ye tek taraflı olarak göndermesi ise, 3. dünya savaşına yolaçmasa bile, Rusya’nın ticarî çıkarlarına çok ağır bir darbe vurur.

Rusya’nın elindeki barış gücü kartının amacı daha çok BM Suriye barış görüşmecisi Brahimi’nin bugün The Telegraph gazetesi tarafından açıklanan barış gücü girişimine karşı bir hamle gibi görünüyor. İngiliz gazetesine göre Brahimi, Suriye’de salt Batı ülkelerinin askerlerinden oluşan, Lübnan’daki UNİFİL barış gücüne benzer yapıda, 3.000 kişlik bir güc konuşlandırmayı planlıyor. BM kisvesi altında bir Batı askerî müdahalesi anlamına gelen böyle bir sözde “barış gücü” girişimine karşı şimdi Rusya’nın elinde Suriye’ye sevke hazır, donanımlı ve eğitimli hazır bir güç bulunuyor. BM Güvenlik Konseyi Suriye’ye barış gücü gönderecekse, böylece Rusya’yı bu güçten dışlamasına olanak kalmadı.

Bu durumda tabii en yüksek ihtimal, Brahimi’nin planının suya düşmesi ve herhangi bir barış gücü gönderilmemesidir.

Advertisements
This entry was posted in Ortadoğu. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s