SURİYE’DEKİ FARUK TUGAYI TERÖRİSTLERİNE TAHSİS EDİLEN UZUN MENZİLLİ SİLAH

Suriye ordusunun topları ve bombalarının ağır kayıp verdirmeye devam ettiği Selefî teröristlere, Suriye’nin uzun menzilli silahlarına karşılık verebilmeleri için CİA’nın izniyle tahsis edilen silah, Rus yapımı OSV-69 tüfeği ve bu tüfeği kullanabilecek profesyonel suikastçi ve keskin nişancılardır.

Normalde Kanas tüfekleriyle en fazla 800 metre menzile sahip olan teröristler, bu silahla 2500 metrede zırhlı araçları bile vurabiliyor. Esasen Duşka makineli tüfekleriyle aynı menzile ve tahrip gücüne sahip olan silah, onlardan farklı olarak dürbünlü ve daha hassas. Teröristlerin elinde yüzlerce Duşka var ancak bunları hassas bir şekilde hedefe yöneltebilecek, örneğin Şilka uçaksavar sistemi gibi sistemleri yok, dolayısıyla pratikte etkili menzilleri 500 metreden daha az. Başka bir deyişle, stabil olmayan bir mesnet üzerinde geri tepmeyle sarsılan, üzerinde de dürbün olmayan Duşkayla teröristlerin 500 metreden daha uzağa isabet kaydettirmeleri mümkün değil.

Üzerine Duşka monte edilmiş kamyonetlerle teröristlerin hassas atış yapması zor.

Teröristlerin kısıtlı sayıda OSV-69 ve daha da kısıtlı sayıda keskin nişancıyla Suriye topçusunun menzili ve tahrip gücüyle boy ölçüşmeleri mümkün değil. Ayrıca aynı silahtan Suriye ordusunda da var. Bu tüfeğin etkisi maddi olmaktan çok psikolojik. O nedenle hiç unutmamak lazım ki onların uzaktan nokta atışı yapan birkaç silahı varsa Suriye’nin de onları daha da uzaktan havaya uçurabilecek binlerce silahı var.

Advertisements
This entry was posted in Ortadoğu, İslamcı terör. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s