Kapitalistlerimiz Hollanda gemisine bindi gitti, işsizliği-vergiyi-borcu bize bıraktılar

Yılın ilk  sekiz ayında net doğrudan yatırım girişi, yüzde 8.8 düşüşle toplam 9 milyar 587 milyon dolar olurken, Türklerin doğrudan yatırım için yurtdışına götürdüğü sermaye  yüzde 78.8 artışla net 2 milyar 754 milyon dolara ulaştı. (Naki Bakır – Dünya 18 Ekim 2012)

Bu sermaye ihracının arslan payı Hollanda’ya gitti, tam 2 milyar 103 milyon dolar ya da toplam sermaye ihracının %70,8’i. Nedeni basit: vergi avantajı. Osman Arolat şöyle açıklıyor:

Şimdi bir Türk şirketi olarak Rusya’ya doğrudan yatırım yapsak. Kazancımızın transferinde yüzde 15 vergi öderiz. Eğer bu yatırımı Hollanda’da şirket kurarak yaparsak, kazanç transferinde ödeyeceğimiz vergi miktarı yüzde 5’e iner.

Hollanda sömürge gemisi İstanbul'daydı

Amsterdam Yatırım Ajansı Genel Müdürü Mustafa Tanrıverdi, Hollanda’nın tarihî sömürge gemisi ‘Clipper Stad Amsterdam’la Türkiye’nin olmayan sermayesini toplamaya geldi. (Milliyet 16 Ekim 2012)

Bundan üç sonuç çıkıyor, üçü de halkın aleyhine. Birincisi, AB ve ABD’de kitlesel işsizliğe ve sendikasızlaşmaya yolaçan sermaye ihracı bizde de ani şekilde hızlandı. Bu yıl zaten %9 azalmış olan yabancı semaye girişinin %29’u oranında yerel sermaye çıkışı var. Yani hem yabancı yatırımı azalmış, hem yerel sermaye kaçışı hızlanmış. İşsizliğin yeniden %10’un üstüne çıkmış olmasına şaşırmamak lazım. Hurşit Güneş gerçek rakamın %26 olduğunu söylüyor.

İkinci sonuç, dış borcun artması. Yatırım için gerekli sermaye azalınca, mecburen daha fazla dış borç alınacak.

Üçüncü sonuç, Tayyibin savaşları ve yarattığı Suriyeli mülteci krizinin faturasıyla zaten beli bükülen devlet bütçesinde, Hollanda’ya kaçan sermayenin yeni bir vergi deliği açması. Yani daha önce Türkiye’den Rusya’ya yatırım yapıp kârından %15 vergi ödeyen kapitalist şimdi bunu Hollanda’dan yapıp sadece %5 ödeyecek, ama Mehmet Şimşek’e değil, Hollanda’ya. Dolayısıyla bizim kel kafa vergi vampiri Mehmet Şimşek gene halkın tepesine binecek, yok simitçiyi vergilendirelim, yok KDV’yi artıralım, yok mezarda emekli yapalım diye kanımızı daha beter emmeye başlayacak. Başladı da nitekim.

Vergi vampiri

Advertisements
This entry was posted in Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s