AB krizde, Avrupalı modacılar saadette

Hong Kong’da bir Prada dükkânı

Bloomberg, 19 Ekim – Asya’da 100 dolarlık Zara elbiseleri ve 3.000 dolarlık Prada kadın çantalarına talep fırlayınca, AB krizinin merkezindeki İspanya ve İtalya’da üç yeni milyarder yaratıldı.

Ekim 2010’de Bengladeş’te grev yapan Zara ve H&M işçilerine polis gaz ve plastik mermi atıyor

Zara moda zincirinin %59 hissesinin sahibi ve dünyanın üçüncü en zengin adamı İspanyol Amancio Ortega, Bengladeş’te neredeyse bedavaya ürettiği elbiseleri zengin ülkelerin kadın tüketicilerine fahiş fiyatla satarak bu yıl kişisel servetini 1,6 milyar dolar artışla 46,6 milyar dolara ulaştırdı.  İspanya’da İşsizlik %20’yken Zara hisseleri bu yıl %58 prim yaptı.

Amancio Ortega ve “mütevazi” süperyatı Valona

İtalya’da da millî gelirin bu yıl % 2,4 düşmesi öngürülürken, derilerini sendikalı işçi çıkaran Türk DESA şirketinden alan Milano’lu Prada zincirinin sahiplerinden Marina Prada ve kardeşi Alberto Prada Bianchi’nin her biri 2,6 milyar dolar servete sahip.

950 dolara ayakkabı

Yılın ilk yarısında Prada’nın kârı %60 artarak 289 milyon avroyu buldu. Kârı cirosunun neredeyse iki katı arttı. Asya-Pasifik bölgesindeki satışları tam %45 artışla 1,5 milyar avroyu buldu. Sadece bu yıl 29 yeni dükkân açan marka, yok satıyor. Asyalı kadınlar kıtlıktan çıkmış gibi 3.000 dolarlık çantaları ve 950 dolarlık ayakkabıları kapışmak için Prada dükkânlarına üşüşüyorlar.

Bengladeş’te Zara outleti

Zara’nın sahibi Ortega’dan sonra gelen Avrupalı zenginlerse şunlar:

 • 1940’ların Fransız faşist Vichy rejimi üyelerinin kurduğu L’Oreal kozmetik imparatorluğunun sahibesi ve eski Fransa başbakanı Sarkozy ve diğer sağcı politikacılara yaptığı nakit ödemelerle gündeme gelen Liliane Bettencourt, paralarını ünlü dolandırıcı Bernard Madoff’a kaptırdıktan sonra bile hâlâ 25,5 milyar dolarlık bir servetin üstünde oturuyor.

  1930’lu ve 40’lı yıllarda faşist terör örgütü La Cagoule’u kuran ve faşist Vichy rejimini destekleyen Louis Schueller’in kızı kozmetik imparatoriçesi ve Fransız sağcı politikacıların finansörü Liliane Bettencourt.

   

 • Bengaldeş’te üretim yapan H&M giyim zincirinin İsveçli CEO’su ve baş hissedarı Stefan Persson‘un 25 milyar doları var.

  İsveç’in ucuz giyim kralı Stefan Persson

   

 • Moet Hennessy ve Louis Vuitton şirketlerinin kurucusu “Sir” Bernard Arnault da şampanya ve lüks bavuldan $25 milyar kazanmış durumda.

  Vergi kaçırmak için Belçika vatandaşlığına geçmeye çalışan Fransız şampanya ve bavul zengini Bernard Arnault, dev sanat koleksiyonunu da maliyeden kaçırmak için Paris’in en meşhur yeşil alan olan Boulogne ormanına dev bir buzdağı şeklindeki Vuitton müzesini kuracak.

Advertisements
This entry was posted in Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s