ABD’nin “Arap Baharı” Suudî Arabistan ve Katar’ın “Şeriat Kışı”na dönerken… (2)

2. Bölüm: El Kaide, hayata bir CİA veritabanı dosyası olarak başlamıştı

İngiltere başbakanı Tony Blair’in sahte bahanelerle İngiliz ordusunu Irak’a saldırtmasını protesto ederek 2001’de makamından istifa eden ve dört yıl sonra bir İskoç dağında esrarengiz bir şekilde ölen eski İngiltere dışişleri bakanı Robin Cook, ölümünden tam bir ay önce, Guardian gazetesinde şöyle yazmıştı:

Bin Laden … 80’li yıllarda Afganistan’daki Rus işgaline karşı savaşmak için CİA tarafından silahlandırıldı ve Suudiler tarafından finanse edildi. El Kaide, yani kelime anlamıyla “veritabanı,” CİA’nin yardımıyla Rusları yenmek için devşirilen ve askerî eğitimden geçirilen binlerce mücahidin verilerini içeren bilgisayar dosyasının adıydı. Anlaşılmaz ve feci sonuçlar doğuracak bir şekilde, Rusya sahadan çekildikten Bin Ladin’in örgütünün Batı’yı hedef alabileceği, Washington’un aklına hiç gelmemiş gibi görünüyor.

Tony Blair’in hileyle giriştiği Irak savaşının içyüzünü açık eden kitle imha silahları uzmanı Doktor David Kelly gibi anî ve esrarengiz bir şekilde hayata veda eden Robin Cook, İngiliz istihbarat servisleri ve CİA’dan aldığı ilk elden bilgilere dayanarak o 8 Temmuz 2005 tarihli yazısında bize en yetkili ağızdan o güne kadar başka hiç bir NATO hükumet üyesinin söylemeye cesaret edemediğini açık açık söyledi: El Kaide, “kaide” değil, “kayıtlar,” yani veritabanı demekti. Sözkonusu veritabanı da tıpkı bugün Suriye’de Esad’ı devirmek için devşirilen şeriatçı teröristler gibi CİA’nın Usame Bin Ladin aracılığıyla 1980’li yıllarda Afganistan’da savaşmak için devşirdiği Selefî teröristlerin veritabanıydı.

CİA kod adı “Tim Osman” olan Usame Bin Ladin, Pakistan paraşütçü üniformasıyla Peşaver’de ABD başkanı Carter’ın ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski’ye Sovyetler’e karşı savaşacak mücahitler için temin edilen silahları gösteriyor.

İddiaya göre Bin Ladin bu veritabanındaki teröristleri daha sonra Amerika’ya karşı kullanmıştı, tıpkı CİA’nın beslediği Libyalı teröristlerin 11 Eylül’de Libya’daki CİA merkezine saldırmaları gibi. ABD temsilciliklerini bombalamış, bir ABD savaş gemisini batırmaya kalkışmış ve en nihayet Amerika’nın malî ve askerî karargâhlarına saldırmıştı.

İddia olarak kalan, hiç bir zaman mahkemede kanıtlanmayan bu isnatlara karşın, bilinen şuydu: CİA’nın Dubai’deki büro şefi, 11 Eylül 2001 saldırlarından 2 ay önce, FBI tarafından yarım düzine başka terör saldırısı için aranan Bin Ladin’le Dubai’deki Amerikan Hastanesi’nde görüşmüştü. 2001’in Ekim ayında sözde Bin Ladin’i yakalamak için Afganistan’a giren ABD güçleri, ona zarar vermemek için ellerinden geleni yapmışlar ve hatta kuşatmaya aldıkları Kunduz kentinden yüzlerce El Kaideci ve Pakistan subayının nakliye uçaklarına binip Pakistan’a kaçmasına göz yummuşlardı. Buna basın bir isim de yakıştırmıştı: “Şer hava köprüsü.”

Aralık 2001’da Tora Bora’daki eski Sovyet üssünde sözde “kıstırılan” Bin Ladin’in Pakistan’a kaçması için adeta kırmızı halı döşenmişti. Sonunda 2011’de, ekonomik kriz ve kötü anket sonuçlarına çare olarak Obama, ABD’den milyarlarca dolar yardım alan Pakistan ordusunun en yüksek güvenlikli askerî bölgelerinden birinde, Pakistanlı paşaların villarının arasında ve yaralı böbreğine diyaliz yaptırmaya gittiği askerî hastaneden bir taş atımı mesafede bir villada “saklanan” Bin Ladin’e, 5 alay kışlasının bulunduğu Abbotabad’da “baskın yaptırdı” ve (canlı video bağlantısıyla) yargısız infaz ettirerek, cesedini de ortadan kaldırttı.

Yaşlı ve hasta Suudi şeyhin zaten artık ABD’ye bir faydası kalmamıştı. Onun yerini ABD’nin saldırmak istediği her ülkede bir “El Kaide” filizlendiren ve Bin Ladin gibi Pakistan’ın koruması altında yaşayan Mısırlı Eyman El Zevahiri almıştı çoktan.

3. Bölüm: Oysa herşey ne güzel başlamıştı…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to ABD’nin “Arap Baharı” Suudî Arabistan ve Katar’ın “Şeriat Kışı”na dönerken… (2)

  1. Pingback: ABD’nin “Arap Baharı” Suudî Arabistan ve Katar’ın “Şeriat Kışı”na dönerken… | ekopolikritik

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s