ABD’nin “Arap Baharı” Suudî Arabistan ve Katar’ın “Şeriat Kışı”na dönerken… (3)

Oysa herşey ne güzel başlamıştı…

2001’de ABD’nin Afganistan’a saldırması için bahane olan 11 Eylül terörist saldırılarını Suudi intiharcıları icra etmiş, Katar’ın himayesinde Pakistan gizli servislerinin emrinde çalışan Halit Şeyh Muhammed organize etmiş, gene Katar’ın himayesinde ve Pakistan gizli servislerinden emir alan Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı Sait Şeyh finanse etmiş, Sait Şeyh ve Halit Şeyh Muhammed’e emirleri veren Pakistan gizli servisleri İSİ’nin başkanı Mahmut Ahmet de bütün operasyon süresince CİA ile yakın teması sürdürmüş, 11 Eylül 2001 günü bile Washington’da müstakbel CİA başkanı Porter Goss ve Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Bob Graham’la kahvaltı toplantısı yapmıştı.

Operasyonun amacı, Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle sona eren soğuk savaşın yerini alacak Batı – İslam savaşını başlatmaktı. Bu savaş ABD-NATO güçleriyle Suudi Arabistan, Katar ve Pakistan tarafından desteklenen şeriatçı gerilla ve teröristler arasında cereyan edecek ve dünyayı saran bu savaş sayesinde her iki taraf da nüfuz alanlarını artıracaktı. Şeriatçı devletlerle ABD doğrudan savaşmayacak, onlara “dost ve müttefik” muamelesi yapmaya devam edecekti. Böylece ABD yeni üsler ve kuklalar tarafından yönetilen sömürgeler kazanırken, Körfez ülkeleri ve Pakistan da İslamcı teröristler aracılığıyla nüfuz alanlarını genişletecek, bölgesel güç haline gelecekti.

ABD, Soğuk Savaş’ı ikame edecek olan bu yeni savaşın adını önce “Terörle Savaş,” daha sonra da sadece “Uzun Savaş” (Long War) koydu. ABD dış politikasını askerîleştirdi, elçilikleri kaleye dönüştü, diplomatları CİA ajanına dönüştü, ordusu büyük oranda özelleştirildi ve ekonomisi savaşa endekslendi.  Her yeni savaşta, Amerikan çokuluslu şirketleri savaş harcamalarından pay almak ve fethedilen ülkenin petrolü ve diğer kaynaklarının bölüşümü için üşüştü.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s